Aktualności

Ząbkowskie Bilety Metropolitalne od 1 czerwca po nowemu

01.06.2024 r.

Od 1 czerwca posiadacze karty mieszkańca mogą zakupić bilety metropolitalne - normalne z ulgą 33 %

Od 1 czerwca 2024 r. każdy mieszkaniec Ząbek posiadający ważną kartę mieszkańca „Jestem z Ząbek” będzie mógł zakupić Bilet Metropolitalny w ramach oferty Warszawa + z 33 % zniżką. Od 1 września 2020 roku, z takiej możliwości korzystały osoby uprawnione do ulgi w Warszawskim Transporcie Publicznym (ZTM). Teraz już nie tylko uczniowie, studenci czy emeryci będą mogli dojeżdżać do Ząbek pociągiem z tańszym biletem. Każdy, posiadający ważną kartę mieszkańca "Jestem z Ząbek" w formie fizycznej będzie mógł zakupić i zakodować na niej Ząbkowski Bilet Metropolitalny w ramach oferty Warszwa +.

Dojazd z Ząbek do Warszawy pociągiem to najszybszy sposób na dotarcie do miejsc pracy i nauki. Pociąg nie stoi w korku, na światłach czy przed szlabanem. Przy Dworcu Wileńskim jest możliwość przesiadki na II linię metra lub liczne autobusy zwykłe, przyspieszone i nocne oraz tramwaje jadące w różne dzielnice Warszawy. Do PKP Ząbki można dojechać linią 199 oraz ząbkowskimi liniami Ząbki-1 i 3 oraz Ząbki-4M, które dowożą kolei pasażerów z bardziej oddalonych osiedli. Przy stacji PKP Ząbki powstały dwa parkingi Parkuj i Jedź oraz w okolicy 3 Maj i Poniatowskiego (wjazd od ul. Poniatowskiego) jest zlokalizowany miejski parking Płatny - (bezpłatny po dopisaniu numeru rejestracyjnego do karty mieszkańca). 

Możliwość przejazdu w obu strefach biletowych WTP (ZTM) to większa elastyczność w codziennym podróżowaniu czyli dostęp do pociągów Kolei Mazowieckich, które przejeżdżają przez centrum Ząbek. Mając w kieszeni Kartę Mieszkańca  z  Ząbkowskim Biletem Metropolitalnym na obie strefy, który obowiązuje na całej sieci komunikacyjnej WTP i  w całym obszarze obowiązywania wspólnego biletu ZTM-KM nie tylko szybciej dojedziesz do pracy czy szkoły, ale będziesz mógł załatwić sprawę w starostwie powiatowym w Wołominie, pojechać na wycieczkę do Świdra lub odwiedzić znajomych w Pruszkowie, a także oraz korzystać z autobusowych  linii Lxx lub linii strefowych 7xx.

Oferta Biletu Metropolitalnego dla mieszkańców Ząbek.

 

Oferta Warszawa+ (Bilet Metropolitalny) dotyczy biletów, które obowiązują w II strefie biletowej ZTM  (tj. ważnych na I i II strefę lub tylko na II strefę). W przypadku Ząbek druga strefa biletowa dotyczy tylko pociągów Kolei Mazowieckich, którymi można jeździć na podstawie biletów ZTM w ramach tzw. wspólnego biletu ZTM-KM na linii wołomińskiej. Komunikacja autobusowa ZTM w Ząbkach kursuje w I strefie biletowej, gdzie obowiązują tańsze bilety. Oczywiście jest to związane z odpowiednio wyższymi dopłatami z budżetu Ząbek do przejazdów tych autobusów. Rada Warszawy w swojej uchwale nie przewidziała możliwości dopłat (biletu metropolitalnego) na bilety ważne tylko w I strefie biletowej.

Od 1 czerwca bilet normalny na ważny na I i II strefę będzie można nabyć płacąc 120 zł zamiast 180 zł, a bilet 90 dniowy można będzie zakupić za 330 zł zamiast za 460 zł.  33 % różnicy dopłaci swoim mieszkańcom Miasto Ząbki.  Dopłacając tylko 10 zł więcej (przy bilecie 30 dniowym normalnym lub 5 zł przy 30 dniowym bilecie ulgowym w stosunku do biletu ważnego tylko na I strefę mieszkaniec Ząbek będzie miał możliwość podróżowania w obu strefach. 

Dla mieszkańców Ząbek dojeżdżających codziennie np. do Wołomina, ciekawą propozycją może być bilet z oferty Warszawa + tylko na II strefę biletową ale należy pamiętać, że na takim bilecie  nie można korzystać z środków komunikacji publicznej w Warszawie  czy z autobusów ZTM kursujących po Ząbkach !!!). Taki bilet normalny 30 dniowy kosztuje tylko 72 zł, a 90 dniowy 212 zł za 90 dniowy.   Bilety Metropolitalne od początku czerwca będzie można kupić w  Punktach Obsługi Pasażerów , ale także we wszystkich biletomatach.

 Oferta Warszawa +  dla mieszkańców Miasta Ząbki  posiadający  ważną Kartę Mieszkańca "Jestem z Ząbek"

 

       

Bilety oferty Warszawa+ ważne
strefie 1 i 2   (cała sieć WTP)

Koszt pasażera [zł]

dopłata Gminy [zł]
OSZCZĘDNOŚĆ
MIESZKAŃCA

Cena regularna


 

imienny


 

30 dniowy

N

120

60

180

U

60

30

90


 

90 dniowy

N

330

130

460

U

165

65

230

Bilety oferty "Warszawa+"
ważne tylko w  strefie 2
Te bilety nie obowiązują w Warszawie i na autobus ZTM kursujące w Ząbkach !

Koszt pasażera [zł]

dopłata Gminy [zł]

Cena regularna


 

imienny


 

30 dniowy

N

72

40

112

U

36

20

56


 

90 dniowy

N

212

70

282

U

106

35

141

 

Jeśli na karcie nie było wcześniej biletu ZTM, był innego rodzaju lub ważność poprzedniego biletu się skończyła, przy pierwszym skorzystaniu należy zbliżyć kartę do kasownika w pojeździe (lub bramki w metrze) w celu aktywacji biletu. 

UWAGA: Karta Jestem z Ząbek jest w pełni funkcjonalną Warszawską Kartą Miejską na którą można zakupić standardowe bilety ZTM (bez zniżki). Aby zakupić bilet metropolitalny ze zniżką przy zakupie w biletomacie w pierwszym kroku należy wybrać kafelek „Bilet Warszawa Plus”

Do skorzystania z dopłat konieczne jest posiadanie  karty mieszkańca w formie fizycznej i posiadanie ważnego uprawnienia czyli bycie Programie Karta Mieszkańca Jestem z Ząbek lub dziedziczenie tego uprawnienia od jednego z rodziców.

Jeśli od wydania karty fizycznej nastąpiła przerwa w ważności programu „Jestem z Ząbek” taka karta może być zablokowana dla oferty metropolitalnej i zakup biletu metropolitalnego może wymagać jej wymiany. W razie odmowy sprzedaży biletu metropolitalnego na kartę "Jestem z Ząbek" należy skontaktować się z punktem karty.

Instrukcja zakupu biletu metropolitalnego w biletomacie

 

 

Przypominamy, że ważność programu (karty) osoby pełnoletniej uczącej się i nie osiągających własnych dochodów zależy od spełnienia jednocześnie dwóch warunków:

 • jeden z rodziców (ten z którego kontem są powiązani w systemie) musi mieć ważny program (kartę)
 • osoba musi być nadal uczniem lub studentem.

 Spełnienie tego drugiego warunku musi być potwierdzane co roku przed kolejnymi urodzinami na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej (pierwszy raz przed 18 urodzinami).

 

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania 

 

 • Oferta Warszawa+ (tzw. bilet metropolitalny) przewiduje trzy progi dopłat ze strony gminy, jaki próg dopłat obowiązuje w Ząbkowskim bilecie metropolitalnym ? 

Ząbki dopłacają wg. trzeciego, najwyższego progu jaki przewiduje oferta Warszawa+.


 

 • Gdzie i od kiedy mieszkaniec Ząbek może nabyć bilet metropolitalny ? 

Bilet z dopłatą można będzie nabyć w punktach obsługi pasażera POP ZTM oraz w biletomatach (biletu Warszawa + nie można nabyć przez e-pop).   Wykaz lokalizacji oraz godziny otwarcia punktów POP ZTM.  Najbliższe POPy są na Dworcu Wileńskim lub stacji metra Kondratowicza . W Ząbkach biletomaty są zlokalizowane na stacji PKP Ząbki i przy skrzyżowaniu przy przystanku Powstańców 02 na ul. Piłsudskiego. Bilet można zakupić również w biletomatach zamontowanych w pojazdach

 • Co jest potrzebne, żeby zakupić bilet z dopłatą ? 

W celu zakupu biletu ze zniżką należy zgłosić się do punktu obsługi pasażera ZTM ważną spersonalizowaną kartą mieszkańca w formie fizycznej (  plastikowej karty zbliżeniowej z warstwą elektroniczną  ) i poprosić o sprzedanie biletu metropolitalnego (z dopłatą Ząbek). Jeśli wystąpiła przerwa w ciągłości programu – zakup może nie być możliwy bez wymiany karty fizycznej na nową.
Można również zakupić w biletomatach ZTM stacjonarnych i pojazdowych.

 

 • Z jakiego powodu POP ZTM może odmówić sprzedaży biletu metropolitalnego ?

Bilet metropolitalny nie zostanie sprzedany jeśli karta mieszkańca została zgłoszona jako zgubiona, zniszczona lub osoba utraciła uprawnienia wynikające z udziału w „Programie Karta Mieszkańca Jestem z Ząbek”.

Zakup biletu z oferty Warszawa +  nie będzie możliwy  jeśli nastąpiła przerwa w ciągłości  udziału w Programie Karta Mieszkańca Jestem z Ząbek.

 • Co mam zrobić gdy z powodu przerwy w ciągłości udziale w Programie Karta Mieszkańca „Jestem z Ząbek” w mojej karcie fizycznej została zablokowana funkcja biletu metropolitalnego – w POP ZTM lub w biletomacie odmówiono mi sprzedaży biletu ze zniżką ? Czy taką funkcję na mojej karcie można znowu aktywować ?

Niestety  nie, zablokowanie karty w systemie ZTM jest nieodwracalne.

Jeśli dana osoba jest obecnie uczestnikiem Programu Karta Mieszkańca lub dziedziczy to uprawnienie jest uprawnione do skorzystania z oferty Warszawa+ ale w tym celu musi wymienić swoją kartę fizyczną.  W takim przypadku wymiana jest odpłatna (koszt 15 zł). Wymienić kartę można przez internet lub podczas wizyty w UM Ząbki. Stosowny wniosek złożymy przez internet po zalogowaniu się na swoim koncie i zablokowaniu dotychczas posiadanej karty. Do wniosku trzeba dołączyć potwierdzenie wpłaty – 15 zł w kasie,  przelewem na konto podstawowe Miasta – aktualny rachunek jest dostępny na stopce strony www.zabki.pl lub przez serwis Opłaty Online (dostępny przez stronę miasta)

 • Czy okazując w Punkcie Obsługi Pasażera ZTM nową kartę mieszkańca Ząbek fizyczną lub wirtualną w komórce mogę zakodować bilet metropolitalny na innej karcie np. Warszawskiej Karcie Miejskiej, którą posiadałem wcześniej, legitymacji studenckiej, Karcie Legii, Karcie Mazowieckiej, Warszawskiej Karcie Płatniczej ?

Niestety nie jest to możliwe. Bilet ze zniżką (ząbkowski bilet metropolitalny) może być sprzedany i zakodowany tylko na nowej Ząbkowskiej Karcie Mieszkańca „Jestem z Ząbek” (fizycznej). System biletowy ZTM nie obsługuje ząbkowskich kart wirtualnych. Zarząd Transportu Miejskiego posiada wykaz numerów ząbkowskich kart mieszkańca i tylko na takie karty może być wgrany ząbkowski bilet metropolitalny. Na tej podstawie ZTM wie za jaką cenę sprzedać danej osobie bilet metropolitalny (jaki jest próg dopłat w danej gminie) oraz wie za dopłaty do których sprzedanych biletów metropolitalnych wystawić fakturę Ząbkom, a za które np. Zielonce.

 • Czy w ramach biletu metropolitalnego można zakupić bilety jednorazowe i dobowe ?

Nie, oferta dotyczy tylko biletów długookresowych 30 i 90 dniowych .

 • Czy dopłaty dotycząc również biletów ważnych tylko na pierwszą strefę ?

Nie. Uchwała Rady Warszawy wprowadzająca ofertę „Warszawa plus” przewiduje możliwość dopłat tylko do biletów, które są ważne w II strefie biletowej ZTM.

 • Czy emeryt też może skorzystać z takiego biletu metropolitalnego ?

Może ale w przypadku emerytów  w wieku od 65 do  70 roku życia korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup biletu seniora 65+  - bilet roczny ważny na obie strefy w cenie 50  zł. Emeryci po 70 roku życia korzystają bezpłatnie z komunikacji WTP  (ZTM) na podstawie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym datę urodzenia.

 • Na jakiej podstawie udzielane są dopłaty ?

Oferta Warszawa + nazywana również biletem metropolitalnym to możliwość stworzona dla gmin podwarszawskich w których obowiązuje II strefa biletowa ZTM obniżenia kosztów zakupu biletu długookresowego 30 i 90 dniowego na Warszawski Transport Miejski. Możliwość taka wynika z uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy NR LXVII/1849/2018. Uchwała ta nie przewiduje możliwości dopłat do biletów ważnych w pierwszej strefie. Gminy podwarszawskie mają możliwość powiązania dopłat do biletów z odprowadzeniem na ich rzecz podatków dochodowych w rocznych zeznaniach PIT, jak to ma miejsce w przypadku nowej karty „Jestem z Ząbek”, przez co mogą zwiększyć wpływy do swoich budżetów. Dopłaty są realizowane na podstawie porozumienia zawartego między m.st. Warszawa (ZTM) i Miastem Ząbki, za zgodą Rady Miasta Ząbki. Na mocy tego samego porozumienia nowa Ząbkowska Karta Mieszkańca jest równocześnie Warszawską Kartą Miejską oraz jest przystosowana do wdrożenia pełnej oferty biletu metropolitalnego.