Aktualności

Wyrób Nową Kartę Mieszkańca przez Internet w 4 prostych krokach

14.06.2020 r.

Zobacz jakie to proste – przećwiczmy to z Martą krok po kroku

(przykład dla osoby pełnoletniej samodzielnie się rozliczającej z podatków PIT)

KROK 1 - Rejestrujemy się na stronie jestemzzabek.pl

W formularzu rejestracyjnym wpisujemy adres email, ew. numer telefonu, imię, nazwisko oraz hasło.
Hasło powinno składać się z co najmniej 8 znaków w tym min. jednej małe i jednej dużej litery oraz znaku specjalnego, wprowadzamy hasło ponownie

Wpisuj uważnie dane, sprawdź przed akceptacją. Czy nie ma literówek.

Potwierdzamy zapoznanie się z polityką prywatności, klauzulą informacyjną oraz akceptujemy zgodę na przetwarzanie danych osobowych i klikamy „Załóż Konto”

Na podany adres email zostanie wysłany list z linkiem aktywacyjnym

Po kliknięciu w link aktywacyjny przywita nas komunikat

Teraz możemy zalogować się na swoje konto w systemie aby złożyć wniosek

KROK 2 - Przygotuj załączniki do wniosku w formie plików pdf lub graficznych jpg lub tif

  • Fotografia  

Fotografia powinna być aktualna, w przypadku dzieci wykonana w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na jednolitym jasnym tle, odwzorowująca naturalny kolor skóry, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii. Fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami oraz bez odbić światła od szkieł okularów, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. W przypadku załączania fotografii do formularza internetowego powinien być to pliki o jednym z rozszerzeń: tiff lub jpg o rozmiarach min. 492x633 pikseli (odpowiednik proporcji 3,5 x 4,5 cm)  i objętości pliku do 2,5 MB. fotografie w innych proporcja będą kadrowane. Jeśli masz zdjęcie w formie papierowej – zeskanuje je (nie zapomnij o ograniczeniu obszaru skanowania do obszaru zdjęcia. Często do wniosków są załączane pliki skanów całej powierzchni roboczej skanera ze zdjęcie 3,5 na 4,5 cm po środku.

  • Pierwsza strona zeznania rocznego PIT za 2023 r i UPO

Odszukajmy kopie złożonego PIT za 2023 rok. Jeśli składaliśmy go elektronicznie lub też nie zrobiliśmy nic i Administracja Podatkowa sama nas rozliczyła należy pobrać formularz PIT oraz UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) z serwisu e-pit https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Po ściągnięciu pliku PDF z zeznaniem PIT, należy wydobyć z całego zeznania tylko pierwszą stronę. Można wydrukować pierwszą stronę i ją zeskanować lub sfotografować (zdjęcie musi być czytelne). Jeśli rozliczaliśmy się z małżonkiem który nie składa wniosku o kartę mieszkańca, to przed wysłaniem skanu/zdjęcia pierwszej strony PIT w formularzu powinieneś  zamazać jego dane. Również zamaż PESEL małżonka widoczny na UPO. Jeśli małżonek był wpisany w pozycji „podatnik” pozostaw widoczny jego adres zamieszkania. Czynność zamazania można wykonać otwierając skan lub zdjęcie dokumentu w prostym programie graficznym np. MS Panit.

  • Skan (zdjęcie) dokumentu tożsamości

Kolejną czynnością jest przygotowanie skanu lub fotografii dokumentu tożsamości.

Najszybciej wykonać komórką zdjęcie awersu i rewersu dowodu, otworzyć zdjęcia w prostym programie graficznym np. systemowym programie MS Paint i wykasować lub zamazać informacje, które nie są potrzebne do weryfikacji danych i przesłanej fotografii. Na dokumencie powinny pozostać: imię, nazwisko, fotografie, numer PESEL, data urodzenia. Pozostałe dane nie są potrzebne do potwierdzenia tożsamości. Po zmianach zapisz pliki w formacie jpg lub tiff.

Wzór usunięcia nadmiarowych danych ze skanów/zdjęć dowodu osobistego dla dowodu warstwą elektroniczną i wcześniejszego wzoru dowodu.

KROK 3  Wypełnij wniosek o przystąpienie do „Programu Karty Mieszkańca Jestem z Ząbek”

We wniosku uzupełniamy wymagane dane Nr PESEL, adres zamieszkania (płeć i data urodzenia powinny uzupełnić się automatycznie po wpisaniu numeru PESEL)

 

  • Załącz j plik ze zdjęciem
  • Załącz wymagane załączniki – pierwszą stronę zeznania PIT za rok ubiegły (2023 r. i UPO mogą być we wspólnym pliku pdf lub w oddzielnych plikach (pdf, tiff, jpg)
  • Załącz skany lub zdjęcia awersu i rewersu dokumentu tożsamości (można w tym polu przesłać maksymalnie 2 pliki)
  • Zaznacz zgody, jeszcze raz sprawdź wprowadzone informacje, czy nie ma literówek, czy są zgodne z regułami pisowni  i kliknij „Złóż wniosek”.

Jeśli systemie wykryje braków we wniosku zobaczymy taki komunikat.

W zakładce „Moje wnioski” możesz śledzić stan rozpatrywania wniosku

Wniosek może zostać zaakceptowany lub zwrócony do poprawy.

Po akceptacji wniosku – wniosek jest w sekcji „Archiwalne wnioski”

A w zakładce Moje Programy i Ulgi mamy informację do jakiego programu należymy

Na tym etapie możemy:

  • ściągnąć aplikację mobilną na komórkę, zalogować się w aplikacji danymi logowania na stronę i korzystać z karty wirtualnej

         

  • dołączyć do swojego konta i programu dzieci w wieku powyżej 6 lat

  • zawnioskować o kartę fizyczną (zbliżeniową)

KROK 4 Złóż wniosek o kartę fizyczną – jeśli jest Ci taka potrzebna

Wniosek jest dostępny w zakładce moje karty

Wniosek o kartę fizyczną jest bardzo prosty. Wystarczy go zaakceptować

W zakładce "Moje Wnioski" możemy śledzić status rozpatrywanego wniosku

Po akceptacji wniosku w zakładce karty pojawia się informacja o naszej nowej karcie plastikowej

Gdy karta zostanie wysłana przesyłką listową będzie miała status „Do aktywowania”

Karta otrzymana listem nie jest aktywna, należy ją aktywować postępując zgodnie z instrukcją na ekranie.