Aktualności

Jak pobrać PIT i UPO za 2023 rok aby wyrobić lub przedłużyć kartę.

10.05.2023 r.

Rozliczony PIT roczny złożony z adresem zamieszkania w Ząbkach jest niezbędny do wyrobienia lub przedłużenia ważności karty mieszkańca Jestem z Ząbek i bezpłatnego parkowania na terenie Ząbek

Poniżej piszemy, jak zrobić aby mieć właściwe dokumenty do wnioskowania o dołączenie do programu "Jestem z Ząbek" lub jego przedłużenie.

Usługa Twój e-PIT, a w niej zeznania za 2023 rok, jest uruchamiana od 15 lutego 2024 w e-Urzędzie Skarbowym. Zeznanie podatkowe udostępniane w tej usłudze przygotowywane jest na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową (dokumenty nadesłane przez pracodawców czy zleceniodawców).

 Do Twój e-PIT trzeba się zalogować, a można to zrobić

  • przez login.gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną),
  •  aplikację mObywatel,
  • danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwoty przychodu).

UWAGA NIE Pobieraj PITu w PDF przed jego złożeniem !!!

Swojego złożonego PITa szukaj w zakładce  Twój e-PIT  -> "Złożone dokumenty" i 2023 rok

Na kolejnym ekranie widoczna jest metryczka PITu za 2023 rok. Istotna jest informacja, że PIT został poprawnie złożony wtedy możemy przystąpić do pobierania plików PDF z PITem i UPO

Do wnioskowania o kartę lub przedłużenie karty mieszkańca będzie potrzebować podgląd pełny (pierwszej strony) i złożony PIT eksportujemy do pliku PDF .


Na końcu piszemy w jaki sposób z pliku pdf z całym PITem wydobyć tylko pierwszą stronę, aby dołączyć do wniosku internetowego o przedłużenie karty.

Po pobraniu i zapisaniu pliku pdf z PITem, wybieramy "powrót" i pobieramy UPO.

 

Również wybieramy podgląd pełny i eksport do pliku PDF. UPO jest dokumentem jednostronnym.

Do  wniosku o dołączenie do programu "Jestem z Ząbek" lub jego przedłużenie (przedłużenie karty) potrzebujemy załączyć plik pdf lub czytelny plik graficzny tylko z pierwszą  stroną PIT na której są widoczne dane podatnika (wnioskodawcy) adres zamieszkania, identyfikator dokumentu. NIE pliku z KOMPLETNYM PITem.

Jeśli dysponujemy narzędziami do edycji plików PDF to możemy go użyć do wydobycia tylko pierwszej strony. np. darmowy program GIMP.

Jeśli takiego narzędzia nie mamy, to na większości komputerów jest zainstalowana wirtualna drukarka drukująca do pliku pdf , otwieramy plik pdf w oprogramowaniu Adobe Acrobat Reader lub w przeglądarce internetowej (można przeciągnąć plik na pustą kartę przedlądarki), wywołujemy polecenie drukowania, należy wybrać tą drukarkę pdf lub opcję "zapis do pliku pdf" i wybrać do wydruku tylko pierwszą stronę. 

Jeszcze innym rozwiązaniem jest otworzenia pliku PDF z PIT w programie Adobe Acrobat Reader, ustawienie powiększenia aby cała pierwsza strona była widoczna i skorzystanie z narzędzia do zaznaczania obszaru do skopiowania (ikona z aparatem w kwadratowej ramce), skopiowany obraz pierwszej strony PIT wklejamy do programu Paint i zapisujemy w formacie graficznym np. jpg lub png.