Aktualności

Z ważną Kartą Jestem z Ząbek dojedziesz taniej i szybciej do szkoły i na uczelnie.

28.08.2022 r.

Teraz Ząbkowski bilet metropolitalny można zakupić także w biletomacie.

Wszystkim uczniom, studentom i doktorantom, którzy niedługo zaczną codziennie dojeżdżać do szkół i na uczenie w Warszawie, i nie tylko, chcemy przypomnieć, że mogą skorzystać z Ząbkowskiego Biletu Metropolitalnego w ramach oferty Warszawa +.

Dojazd z Ząbek do Warszawy pociągiem to najszybszy sposób na dotarcie do miejsca nauki. Pociąg nie stoi w korku, na światłach czy przed szlabanem.
Przy Dworcu Wileńskim jest możliwość przesiadki na II linię metra lub liczne autobusy i tramwaje jadące w różne dzielnice Warszawy. Do PKP Ząbki można dojechać linią 199 oraz ząbkowskimi liniami Ząbki-1 i 3 oraz Ząbki-2 za wyjątkiem kursów w wariancie Ząbki-2M które dowożą kolei pasażerów z bardziej oddalonych osiedli.

W 2021 roku z tańszych biletów na II strefę ZTM korzystały 853 osoby, które zakupiły 2675 biletów metropolitalnych 30 lub 90 dniowych. W 2022 roku kontynuujemy współpracę w tym zakresie z m.st. Warszawa i obserwujemy wzrost zainteresowania tą ofertą pociech  osób rozliczających się z PIT ze wskazaniem miejsca zamieszkania w Ząbkach.

Każda osoba posiadającą ważną kartę Mieszkańca Jestem z Ząbek w formie fizycznej, która jest uprawniona do przejazdów ulgowych w Warszawskim Transporcie Publicznym (ZTM Warszawa)  może zakupić bilet ulgowy ważny w 1 i 2 strefie biletowej ZTM – bilet 30 dniowy za 60 zł, w tym przypadku różnicę - 30 zł dopłaci miasto Ząbki. Można również zakupić bilet 90 dniowy w cenie 165 zł zamiast 230 zł różnicę – 65 zł pokryjemy z budżety Ząbek. Czyli dopłacając tylko 5 zł w przypadku biletu 30 dniowego  lub  15 zł  w przypadku biletu 90 dniowego do ceny biletu ważnego  tylko w I strefie ZTM zyskujemy możliwość podróżowania w obu strefach - po całej sieci komunikacyjnej gdzie obowiązują bilety WTP (ZTM)  Możliwość przejazdu w obu strefach to większa elastyczność w codziennym podróżowaniu czyli dostęp do pociągów Kolei Mazowieckich, które przejeżdżają przez centrum Ząbek. Mając w kieszeni kartę Mieszkańca Jestem z Ząbek z wgranym biletem metropolitalnym na obie strefy -  ważny na  cały obszar obowiązywania wspólnego biletu ZTM-KM można załatwić sprawę w starostwie powiatowym w Wołominie, pojechać na wycieczkę do Świdra lub odwiedzić znajomych w Pruszkowie, a także oraz korzystać z autobusowych  linii Lxx lub linii strefowych 7xx.

Dla osób, które uczą się w Zielonce lub w Wołominie jest dostępny bilet z oferty Warszawa + tylko na II strefę biletową (na nim nie można poruszać się po Warszawie czy autobusami ZTM w Ząbkach !!!) ale kosztuje tylko 36 zł za 30 dniowy lub 106 zł za 90 dniowy.  

Zakup biletu metropolitalnego może nie być możliwy – jeśli karta mieszkańca straciła ważność. Jeśli ważność karty, dokładniej Programu „Jestem z Ząbek” została przerwana i wznowiona to zakup na daną kartę biletu metropolitalnego może nie być możliwy bez wcześniejszej wymiany karty fizycznej co wiąże się z opłatą. Karty osób którym ważność udziału w Programie Karta Mieszkańca „Jestem z Ząbek” są blokowane w systemie ZTM w sposób nieodwracalny. Dlatego bardzo istotne jest aby zachować ciągłość ważności uprawnienia oraz zadbanie aby w systemie karty znalazł się numer telefonu komórkowej lub/i adres email na, które otrzymamy informacje o kończącej jest ważności naszego programu – naszej karty.

Przypominamy, że ważność programu (karty) osoby pełnoletniej uczącej się i nie osiągających własnych dochodów zależy od dwóch czynników:

  • jeden z rodziców (ten z którego kontem są powiązani w systemie) musi mieć ważny program (kartę)
  • osoba musi być nadal uczniem lub studentem.

 Ten drugi wymóg musi być potwierdzany co roku przed kolejnymi urodzinami na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej (piewszy raz przed 18 urodzinami).

Nowością ostatnich miesięcy jest możliwość zakupienia biletu metropolitalnego w biletomacie.

 

Ząbkowski Bilet Metropolitalny w pytaniach i odpowiedziach

Do kogo jest skierowana oferta ząbkowskiego biletu metropolitalnego ?

Oferta Warszawa+ (bilet metropolitalny) dotyczy biletów, które obowiązują  w II strefie biletowej ZTM  (tj ważnych na I i II strefę lub tylko na II strefę). W przypadku Ząbek druga strefa biletowa dotyczy tylko pociągów Kolei Mazowieckich, którymi można jeździć na podstawie biletów ZTM w ramach tzw. wspólnego biletu ZTM-KM na linii wołomińskiej. Komunikacja autobusowa ZTM w Ząbkach kursuje w I strefie biletowej, gdzie obowiązują tańsze bilety oczywiście jest to związane z odpowiednio wyższymi dopłatami z budżetu Ząbek do przejazdów tych autobusów. Rada Warszawy w swojej uchwale nie przewidziała możliwości dopłat (biletu metropolitalnego) na bilety ważne tylko w I strefie biletowej.

Oferta biletu metropolitarnego w Ząbkach jest skierowany do osób, które regularnie korzystają z dojazdów pociągiem ze stacji PKP Ząbki w strefie obowiązywania wspólnego biletu ZTM-KM i które są uprawnione do ulgi (50%) według taryfy Warszawskiego Transportu Publicznego (ZTM) oraz są uczestnikami nowego „Programu Karta Mieszkańca Jestem z Ząbek” - czyli zamieszkują w Ząbkach i część płaconego przez nich lub ich rodziców podatku dochodowego zasila budżet miasta czym przyczyniają się do rozwoju Ząbek. Do skorzystania z dopłat konieczne jest posiadanie nowej karty mieszkańca w formie fizycznej i posiadanie ważnego uprawnienia czyli bycie Programie Karta Mieszkańca Jestem z Ząbek lub dziedziczenie tego uprawnienia od jednego z rodziców.

Wykaz ulg w Warszawskim Transporcie Publicznym.

W praktyce z biletu korzystają ząbkowscy uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci i doktoranci do ukończenia 26 roku życia dojeżdżający do miejsc nauki w Warszawie, w Zielonce czy w Wołominie. 

Uczniowie dojeżdżający do Warszawy mogą  zakupić bilet 30 dniowy ważny na I i II strefę za 60 zł, a bilet 90 dniowy za 165 złotych. Uczeń z Ząbek uczęszczający do zespołu szkół w Zielonce będzie mógł zakupić bilet 30 dniowy ważny tylko na II strefę za 36 zł lub 90 dniowy za 106 zł (UWAGA taki bilet nie uprawnia do przejazdów komunikacją ZTM w Warszawie oraz autobusami ZTM kursującymi w Ząbkach !). Ząbkowski bilet metropolitalny będzie obowiązywał również we wszystkich liniach lokalnych L-xx kursujących w gminach podwarszawskich, których organizatorem jest ZTM Warszawa.

Oferta nie ogranicza się tylko do uczniów i studentów – mogą z niej skorzystać również inne osoby uprawnione do przejazdów ulgowych np. emeryci do 70 roku życia, osoby niepełnosprawne.

Oferta Warszawa+ (tzw. bilet metropolitalny) przewiduje trzy progi dopłat ze strony gminy, jaki próg dopłat obowiązuje w Ząbkowskim bilecie metropolitalnym ? 

Ząbki dopłacają wg. trzeciego, najwyższego progu jaki przewiduje oferta Warszawa+.

Jakie i w jakich cenach bilety można zakupić ząbkowskie bilet metropolitalny? 

Wykaz biletów  w ofercie ząbkowskiego biletu metropolitalnego (ofercie Warszawa+ w III progu dopłat)  przedstawia tabela

Oferta Biletu Metropolitalnego dla mieszkańców Ząbek.

 Oferta Warszawa +
dla mieszkańców Miasta Ząbki 
posiadający  ważną
Kartę Mieszkańca "Jestem z Ząbek"

III grupa dopłat dla mieszkańców Ząbek od 1 września 2020 r.
do biletów ulgowych

Standardowy
cennik ZTM

Bilety oferty Warszawa+ ważne w strefie 1 i 2 

Koszt pasażera [zł]

dopłata Gminy [zł]

Cena regularna

imienny

30 dniowy

U

60

30

90

90 dniowy

U

165

65

230

Bilety oferty "Warszawa+" ważne w strefie 2

Koszt pasażera [zł]

dopłata Gminy [zł]

Cena regularna

imienny

30 dniowy

U

36

20

56

90 dniowy

U

106

35

141

 

 

 

Gdzie i od kiedy mieszkaniec Ząbek może nabyć bilet metropolitalny ? 

Bilet z dopłatą można będzie nabyć w punktach obsługi pasażera ZTM oraz w biletomatach.
 Wykaz lokalizacji oraz godziny otwarcia punktów POP ZTM.
Najbliższe są na Dworcu Wileńskim lub stacji metra Trocka.
W Ząbkach biletomaty są zlokalizowane na stacji PKP Ząbki i przy skrzyżowaniu przy przystanku Powstańców 02 na ul. Piłsudskiego.

Co jest potrzebne, żeby zakupić bilet z dopłatą ? 

W celu zakupu biletu ze zniżką należy zgłosić się do punktu obsługi pasażera ZTM ważną spersonalizowaną kartą mieszkańca w formie fizycznej ( plastikowej karty zbliżeniowej - biały wzór ) i poprosić o sprzedanie biletu metropolitalnego (z dopłatą Ząbek). Jeśli wystąpiła przerwa w ciągłości programu – zakup może nie być możliwy bez wymiany karty fizycznej na nową.

Z jakiego powodu POP ZTM może odmówić sprzedaży biletu metropolitalnego ?

Bilet metropolitalny nie zostanie sprzedany jeśli karta mieszkańca została zgłoszona jako zgubiona, zniszczona lub osoba utraciła uprawnienia wynikające z udziału w „Programie Karta Mieszkańca Jestem z Ząbek”.

Zakup biletu z oferty Warszawa +  nie będzie możliwy  jeśli nastąpiła przerwa w ciągłości  udziału w Programie Karta Mieszkańca Jestem z Ząbek.

Co mam zrobić gdy z powodu przerwy w ciągłości udziale w Programie Karta Mieszkańca „Jestem z Ząbek” w mojej karcie fizycznej została zablokowana funkcja biletu metropolitalnego – w POP ZTM odmówiono mi sprzedaży biletu ze zniżką ? Czy taką funkcję na mojej karcie można znowu aktywować ?

Niestety  nie, zablokowanie karty w systemie ZTM jest nieodwracalne. Jeśli dana osoba jest obecnie uczestnikiem Programu Karta Mieszkańca lub dziedziczy to uprawnienie jest uprawnione do skorzystania z oferty Warszawa+ ale w tym celu musi wymienić swoją kartę fizyczną.  W takim przypadku wymiana jest odpłatna (koszt 15 zł). Wymienić kartę można przez internet lub podczas wizyty w UM. Stosowny wniosek złożymy przez internet po zalogowaniu się na swoim koncie i zablokowaniu dotychczas posiadanej karty. Do wniosku trzeba dołączyć potwierdzenie wpłaty – 15 zł w kasie lun przelewem na konto podstawowe Miasta – aktualny rachunek jest dostępny na stopce strony www.zabki.pl

Czy okazując w Punkcie Obsługi Pasażera ZTM nową kartę mieszkańca Ząbek fizyczną lub wirtualną w komórce mogę zakodować bilet metropolitalny na innej karcie np. Warszawskiej Karcie Miejskiej, którą posiadałem wcześniej, legitymacji studenckiej, Karcie Legii, Karcie Mazowieckiej, Warszawskiej Karcie Płatniczej ?

Niestety nie jest to możliwe. Bilet ze zniżką (ząbkowski bilet metropolitalny) może być sprzedany i zakodowany tylko na nowej Ząbkowskiej Karcie Mieszkańca „Jestem z Ząbek” (fizycznej). System biletowy ZTM nie obsługuje ząbkowskich kart wirtualnych. Zarząd Transportu Miejskiego posiada wykaz numerów ząbkowskich kart mieszkańca i tylko na takie karty może być wgrany ząbkowski bilet metropolitalny. Na tej podstawie ZTM wie za jaką cenę sprzedać danej osobie bilet metropolitalny (jaki jest próg dopłat w danej gminie) oraz wie za dopłaty do których sprzedanych biletów metropolitalnych wystawić fakturę Ząbkom, a za które np. Zielonce.

Czy w ramach biletu metropolitalnego można zakupić bilety jednorazowe i dobowe ?

Nie, oferta dotyczy tylko biletów długookresowych 30 i 90 dniowych i w roku bieżącym tylko biletów ulgowych.

Czy dopłaty dotycząc również biletów ważnych tylko na pierwszą strefę ?

Nie. Uchwała Rady Warszawy wprowadzająca ofertę „Warszawa plus” przewiduje możliwość dopłat tylko do biletów, które są ważne w II strefie biletowej ZTM.

Czy uczeń z Ząbek dojeżdżający do szkoły podstawowej w Warszawie będzie mógł skorzystać z oferty biletu metropolitalnego ?

Jest to możliwe, ale korzystniejszym rozwiązaniem będzie karta ucznia, którą może wyrobić za pośrednictwem szkoły. Więcej na temat karty ucznia.

Czy emeryt też może skorzystać z takiego biletu metropolitalnego ?

Może ale w przypadku emerytów  w wieku od 65 do  70 roku życia korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup biletu seniora 65+  - bilet roczny ważny na obie strefy w cenie 50  zł. Emeryci po 70 roku życia korzystają bezpłatnie z komunikacji WTP  (ZTM) na podstawie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym datę urodzenia.

 

Dlaczego tylko dopłaty do biletów ulgowych ?

Taki zakres dopłat został określony w uchwale Rady Miasta Ząbki Nr XVIII / 161 / 2019 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia  międzygminnego z Miastem Stołecznym Warszawa w zakresie dopłat do biletów okresowych w ramach oferty „Warszawa +”. Ograniczenie wynika z możliwości budżetu. Dopłaty do biletów nie są jedynym wydatkiem na komunikację w mieście Ząbki, Ząbki, jakie jedyne z miast na linii wołomińskiej finansuje kursowanie autobusów dziennych ZTM miejskich tj. w pierwszej strefie biletowej. Ponadto finansowana jest lokalna komunikacja autobusowa która m.in. komunikuje obszary Ząbek bardziej oddalone od centrum ze stacją PKP.
 Część mieszkańców obecnie korzystających  wyłącznie z autobusów, może wybrać  trochę droższy bilet – aby mieć dodatkową alternatywę w codziennych podróżach w postaci kolei. Dopłaty do biletów ulgowych dotyczą przede wszystkim uczniów, więc są wsparciem kierowanym do rodzin, zwłaszcza do rodzin wielodzietnych gdzie kilkoro uczniów dojeżdża do szkoły lub na uczenie do innego miasta. Dla takich rodzin ograniczenie kosztów dojazdów dzieci będzie odczuwalną ulgą.

Na jakiej podstawie udzielane są dopłaty ?

Oferta Warszawa + nazywana również biletem metropolitalnym to możliwość stworzona dla gmin podwarszawskich w których obowiązuje II strefa biletowa ZTM obniżenia kosztów zakupu biletu długookresowego 30 i 90 dniowego na Warszawski Transport Miejski. Możliwość taka wynika z uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy NR LXVII/1849/2018. Uchwała ta nie przewiduje możliwości dopłat do biletów ważnych w pierwszej strefie. Gminy podwarszawskie mają możliwość powiązania dopłat do biletów z odprowadzeniem na ich rzecz podatków dochodowych w rocznych zeznaniach PIT, jak to ma miejsce w przypadku nowej karty „Jestem z Ząbek”, przez co mogą zwiększyć wpływy do swoich budżetów. Dopłaty są realizowane na podstawie porozumienia zawartego między m.st. Warszawa (ZTM) i Miastem Ząbki, za zgodą Rady Miasta Ząbki. Na mocy tego samego porozumienia nowa Ząbkowska Karta Mieszkańca jest równocześnie Warszawską Kartą Miejską oraz jest przystosowana do wdrożenia pełnej oferty biletu metropolitalnego.